Energia odnawialna w budownictwie mieszkaniowym

Partnerzy: -

Światowe zużycie energii z roku na rok jest coraz większe. Z myślą o ochronie naturalnych paliw kopalnych jak węgiel kamienny, węgiel brunatny, torf, uran czy gaz ziemny powstają alternatywne sposoby pozyskiwania energii. Najbardziej popularne, mimo dosyć wysokiej ceny są odnawialne źródła energii. Wykorzystywanie źródeł odnawialnych w budownictwie mieszkalnym jest opłacalne w dłuższej pespektywie, ponieważ za ich pomocą można poczynić ogromne oszczędności energii. Takie zastosowanie nie tylko poprawia energetyczną efektywność, ale także przyczynia się do ochrony środowiska poprzez zmniejszenie emisji szkodliwych i ciężkich substancji.

wiatrak w mieście

Wykorzystywanie energii odnawialnych w budownictwie mieszkalnym przekłada się przede wszystkim na ogrzewanie mieszkań, a także podgrzewanie wody, wytwarzanie energii elektrycznej służącej do zasilania sprzętów gospodarstwa domowego jak również samego oświetlenia pomieszczeń.

Istotną kwestią jest samo usytuowanie budynku, który ma być zasilany odnawialnymi energiami. Właściwe zaprojektowanie budynku pozwala na optymalną eksploatację. Przemyślane położenie przyczyni się do efektywniejszej pracy energooszczędnych instalacji.

Elektrownie wiatrowe instalowane przy domach mogą być wykorzystywane do pompowania wody, a przy użyciu generatora mogą wyprodukować energię elektryczną. Najczęściej nie może być to jedyne źródło energii, ponieważ nierównomierne ogrzewanie mas powietrza powoduje różną siłę wiatru, czasem nawet jego brak. Montaż wiatraka w okolicy domu powinien być dobrze przemyślany, ale przede wszystkim efektywnie przystosowany do warunków lokalnych, toteż warto wcześniej pomyśleć o zbadaniu intensywności wiatru w okolicy. Innymi wadami tego rozwiązania są: wysoka cena, hałas, nieestetyczny wygląd na tle krajobrazu.

Do jednych z najbardziej popularnych urządzeń służących do wykorzystywania promieni słonecznych jest kolektor. Jego działanie polega na zamianie energii elektromagnetycznej pochodzącej z promieniowania słonecznego w ciepło. Celem jest podgrzanie wybranych materii do użytku domowego. W większości takich instalacji chodzi o podgrzanie wody. Aby wykorzystać kolektory do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych, trzeba zainwestować w ich znacznie większą powierzchnię.

Kolejnym urządzeniem pozwalającym na pozyskiwanie energii w budownictwie mieszkalnym są pompy ciepła. Urządzenie to pompuje ciepło i swoim działaniem przypomina chłodziarkę, ponieważ pobiera energię z miejsc o niższej temperaturze i przekazuje do odbiornika, gdzie temperatura jest wyższa. Ciepło ma być dostarczone do górnego źródła, dlatego też pompa w odróżnieniu od chłodziarki pracuje na innym zakresie temperatur. Pompy stosuje się do celów grzewczych w domach jednorodzinnych, jak również w większych pomieszczeniach. Innym podgrzewanym obiektem mogą być także baseny kąpielowe.

W przypadku istniejących już budynków powyższe rozwiązania w alternatywnych sposobach pozyskiwania energii należy połączyć z metodami tradycyjnymi. Należy wziąć pod uwagę potrzeby budynku i jak najkorzystniej zoptymalizować dobór metod pozyskiwania energii, w przeciwnym razie może nastąpić emisja niebezpiecznych substancji oraz szkodliwość dla środowiska.